W aptekach oraz internetowych sklepach zielarskich zobaczymy przede wszystkim… tabletki, powlekane lub nie, wysypujące się z opakowań ozdobionych chińskimi literami. Jednak niewiele jest miejsc, gdzie możemy się czegoś dowiedzieć o roślinie, której Shilintong Pian zawdzięcza swą sławę jako jedynego, prawdziwie skutecznego preparatu ziołowego na wypłukiwanie kamieni z nerek, pęcherza i przewodów moczowych.

Roślina, kryjąca się za tajemniczo brzmiącą nazwą łacińską Desmodium styracifolium, jest nieco podobna do jaśminu zimowego, ale rośnie tylko w prowincji Guangdong, Chiny. To Desmodium powoduje, że Shilintong Pian (dla porządku podajemy linka na Shilintong Forte, o większym stężeniu tej rośliny, tabletki niepowlekane) znany jest jako zioła na kamienie nerkowe: działa też odtruwająco, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo, a także pomniejsza kolki i ból związany z „rodzeniem” kamieni.

Wg. fitoterapii chińskiej Shilintong Pian dzięki Desmodium jest w stanie rozmiękczyć kamienie nerkowe i je całkowicie usunąć. Napary z tych ziół stosowano w Chinach od dawna; dzięki współczesnym badaniom doświadczalnym wiemy, że Desmodium styracifolium jest w stanie zahamować tworzenie się kamieni wapniowo-szczawianowych, działa również skutecznie w likwidowaniu zaburzeń i stanów zapalnych dróg moczowych.

Klikając na załączoną mapkę przejdziesz na fantastycznie zrobioną, interaktywną stronę Discover Life, gdzie żółtymi kropkami zaznaczone są miejsca występowania danego gatunku, a szukając dalej w ich witrynie dotrzesz także do unikalnych zdjęć tej rośliny.

mapka gdzie rosnie desmodium stracifolium

Reklamy